Anasayfa
Tarihimiz
İletişim
Ürünlerimiz
Görüntüler

 

 

 

 

 

Sayın Üreticilerimiz;

     Fındık, öncelikle Doğu Karadeniz Bölgemizin ana ürünüdür. Buradan daha sonra tüm Karadeniz bölgesine yayılmıştır. Bölgenin dağlık olması ve fındık toplama mevsiminin yağmurlu geçmesi, toplanan fındıkların dış kabuğundan (kavsağından) ayıklanarak kurutulması süresini uzatmakta,bu durumun ise üreticiyi mağdur etmesi nedeniyle fındığın dış kabuğunun ayıklanması sorunu, bölge için en kısa zamanda halledilmesi gereken en önemli bir sorundu..
     Ağustos ayı geldiğinde dış kabuğu ile birlikte toplanan fındıklar, öncelikle harmanda güneş altında dış kabuğu (kavsağı) içinde kurutulur sonra tırmıklarla dövülerek tanelenmiş yani çeç halde harmandan kaldırılır, tanelenerek çeç hale gelen fındıklar eleklerden geçirilir veya rüzgara karşı savrularak tozundan ayrılır. Daha sonra tekrar taneler halinde harmanlara serilen fındıklar kurutulduktan sonra pazara hazır hale getirilirdi. Bölgede güneşli günlerin çok az, yağmurların fazla olması tüm bu işlemlerin yapılmasında üreticileri günlerce meşgul ederdi.
     Günümüz teknoloji çağında üreticilerin artık çok fazla vakitlerinin olmaması,öte yandan harmanda kabuklu haliyle serili olan fındıklarda Aflatoksin oluşması gibi nedenlerden dolayı toplanan fındığın bir an önce ayıklanması ve kurutulması gerekmektedir.
     Bu nedenle 1974 yılında araştırma-geliştirme ve aynı anda üretimine başladığımız FINDIK HARMAN MAKİNELERİ o zamanlar sadece insan gücüyle çalıştırılabilen ve sadece fındığın dış kabuğunu ( kavsağını) parçalayabilen makineler ile bir de tamamen ağaçtan yapılmış makinelerin bulunuyor olması bizim ürettiğimiz makinelerimizin ilk modeline de üreticinin ilgi göstermesine neden olmuş ve tamamen üreticinin maddi desteği sonucunda bugün, ulaşabildiğimiz en iyi noktaya gelmiş bulunmaktayız.
     Makinelerimiz artık daldan toplanan fındığın kavsağı (zurufu) ile birlikte kurutulması işlemini tamamen ortadan kaldırmış, sadece toplanan fındığın hemen tanelenmiş hale getirilerek kurutulması işlemi kalmıştır.
     Makinelerimiz Borçka 'dan Akçakoca' ya kadar ki fındık üretim bölgesinde FINDIK AYIKLAMA makinesi, ayrıca uygun elek sisteminin takılmasıyla Urfa ve Diyarbakır gibi badem üretimi yapılan illerimizde BADEM AYIKLAMA makinesi olarak üreticilerimizin hizmetinde kullanılmaktadır.

 
 

© 2024. Ansam Irgat Makine San. Tüm hakları saklıdır. Telefon 0506 674 89 03