ANSAM IRGAT MAKİNE SANAYİ


 

 

 

 

 

Makinelerimiz Hakkında...

  Fındık Ayıklama Makinesi Badem Ayıklama Makinesi Doğal Gübre ve Yem Makinesi Meyve Suyu Çıkartma Makinesi  
           
  Fındık, Ceviz ve Badem Kırma Aleti Slaj Makinesi Fındık Çıtlatma Makinesi    


 FINDIK ÇITLATMA MAKİNESİ ;

     En son 70 li yıllarda fındıklar toplanıp harmana yığıldıktan sonra biryandan yığındaki fındıklar tırmıklarla dövülerek kuruması için harmana serilirdi. Harman da yeşil kabuğu ile serilmiş durumda olan fındıklar, çıplak ayakla, harman boyunca ayaklanarak alt-üst edilerek her tarafının kuruması sağlanırdı.
     Harmanda yaklaşık bir haftaya yakın süre kalan kavsaklı fındıklar, tekrar tırmıklarla dövülerek harmandan kaldırılırdı. Geride kalan tanelenmiş (çec) fındıklar, çalı süpürgeleriyle süpürülerek bir yerde toplanır ya rüzgara atılarak ya da demir ızgaralı eleklerin eğimli bir şekilde yerleştirilip üzerinden akıtılmasıyla ince tozundan ayrılır ve çuvallanıp satıcıya hazır hale getirilirdi.
     Bu işlemler sırasında, özellikle ağaçtan yapılmış tırmıklarla dövülen kavsaklı fındıkların içindeki sert kabuğu çıtlayan fındıklar seçilir ve akşamdan köy evinin ateşi devamlı yanan ocaklığının kızgın taşına bırakılır ve ertesi gün barut gibi kuruyan bu fındıkların kabuğundan ayıklanıp yenmesine doyum olmazdı.
     Aromatik bileşenleri açısından da iç fındık halinde kavrulan fındıklardan farklı olan kabuğu çıtlatılmış fındıkların, artık tırmıkla harman serme ve kaldırma işlemleri ortadan kalktığı için bulunması zor olduğundan, şimdi kabuklu fındıkları kabuğu ile birlikte çıtlatıp daha sonrada bu haliyle kavurup yemekle eski lezzetleri yakalayabilmek için Fındık Çıtlatma Makinesinin buluşunun ve imalatını gerçekleştirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

 

 

 
   


© 2020. Ansam Irgat Makine San. Tüm hakları saklıdır.
Site tasarımı Levent Üçüncü